Keshilla | Baby Shop

Keshilla

Cfare duhet te kemi kujdes gjate gjate blerjes se nje karroce ?

Ne fillim duhet te mendojme per rritjen dhe numrin e femijeve, sepse neqofte se do keni binjake apo trenjake, normalisht do ju duhet nje karroce special.

Pozicioni

   Ne qofte se do vendosni ne karroce nje bebe te sapolindur, duhet te keni parasysh te shtrini ne nivelin e fundit mbeshtetesen, prandaj keshillohet qe te kete disa nivele.

Mbyllja

  Kontrolloni mekanizmin e mbylljes dhe te hapjes gjersa jeni ne duqan, duke u siguruar qe mo0s te jene shume te komplikuara ne manovrim. Paramendoni qe do dilni ne shetitje vetem dhe do ju duhet nje mekanizem sa me I thjeshte qe te mbyllet me nje dore.

Lartesia e dorezes

  Gjithashtu edhe lartesia dhe levizshmeria e dorezes jane shume te rendesishme. Do ishte mire sikur lartesia te rregullohet ne menyre qe te jete e konvenueshme per cdo njeri. Lartesia me e pershtatshme eshte ajo me ate te belit.

Siguresat dhe rripat

 Siguria tek rripat duhen te funksionojn ne menyre perfekte. Rripat zakonisht tek karrocat standard jane te vendosura ne tre pike, nepermjet shpatullave te femijes dhe kembeve. Ne qofte se karroca do perdoret per hapesira jot e rregullta, atehere rripat vendosen ne pese vende.  

Butoni qe mund te rregullohet

 Ekzistojne karroca qe me shtypjen e nje butoni mund ta vendosni femijen tuaj me fytyre nga ju. Ky lloje I karroces eshte shume praktik ne qofte se nuk ka rehati apo I shkon dielli tek syte.  

Siguria e femijes eshte pika kryesore

 Karroca nuk duhet te kene vende ku te vegjelit tuaj mund te shtijne gishtat ( posacerisht kontrolloni mekanizmin e mbylljes dhe hapjes ), duhet te jene te forta dhe stabile, sepse nuk duhet pritur qe femija te rrije I qete gjate gjithe kohes.

Permasat e karroces

 Ne qofte se jetoni ne palate, sugjerohet te blini karroca te lehta dhe te vogla, qe jane te lehta ne mbajtje. Poashtu ashensoret neper palate nuk kane gjeresi te njejte, keshtu qe do ishte e keshillueshme te masni permasat e ashensorit perpara blerjes se nje karroceje. Poashtu dhe ……. Vendos per permasat e karroces.

Pesha e karroces

 Sa me e rende te jete karroca, aq me shume do jete stabile dhe e sigurte, pamvarsisht faktit qe karrocat e lehta jane te kollajshme per transport.

Rrotat

Rrotat e medha mndesojne nje levizje te rehatshme dhe jane me te qendrueshem ndaj terreneve te pjerreta. Keshtu qe nese keni ne plan qe femijen ta shetisni duhet te mendoni per rrota te medha. Me rendesi eshte qe rrotat te sillen dhe te frenohen sipas nevoje.

Materiali

Preferohet qe materiali ne karroce te jete sa me I lehte ne mbajtje. Qe secila pjese mund te hiqet dhe te lahet ne lavatrice dhe pasi te hiqet dhe te vendose kollaj. Ngjyra e materijalit eshte sipas shijes tuaj, por ato neutralet jane gjithmon preferuese si per vajzat kshtu dhe per djemt, ne qofte se keni ne plan me shume femije.  

Pjesa e siperme

Eshte shume e rendesishme, sepse mbron femijen nga dielli, era, shiu. Kontrollojeni sa mund te ulet pjesa e siperme. Po ne kete pjese mund te gjindet dhe nje hapsire e celur ku mund te shikoni femijen tuaj.

Canta

Canta neper karroca eshte gjithmon e nevojshme per te vendosur cdo lloje gjeje qe do merrni me vete per nje shetitje. Eshte me e pershtacme qe gjerat te vendosen ne canten e karroces se sa te rendojn e karroces ne pjesen anesore, qe bene dhe te rrotullohet karroca.

Mbulesa per kembet

 Karroca shpesh vjen dhe me nje mbulese per kembe, qe me ndihmen e nje zinxhiri bashkohet ne sfond. Eshte shume e mire per dimer, sepse nuk keni nevoj te merrni me vete batanijen qe te mbroni nga I ftohti femijen tuaj.

Mbulesa kunder shiut

Kjo mbulese vjen gjithashtu me shumicen e karrocave. Eshte praktike dhe mund ta vendosni ne cdo moment qe fillon shiu ne karroce, thjeshte dhe lehte.

Cfare llojesh karrocash ekzistojne ?

 Karrocat standarde

Ulesja eshte e disponueshme ne tre menyra, por nuk eshte e lehte ne mbajtje. Ekziston nje numer I madh zgjedhjesh te modeleve te karrocave standarde, poashtu dhe pjeset shtese qe vijn me te ( mbulesa kunder shiut, cadra, vendi per mbajtjen e gotes,… ).

Karrocat me portbebe per te sapolindurit

Portbebe-a ( shporta ) qe montohet ne karroca eshte praktik ne muajt e para, pastaj femija rritet dhe nuk perdoret me.

Karroca me soxholino

Kjo lloje karroce eshte praktike dhe automatikisht e perdorshme qe ne ditet e para. Montohet shume lehte dhe ne qofte se femijen e zere gjumi mund ta spostoni shume kollaj ne makine, pa e shqetesuar. Ekzistojn karroca me soxholino dhe portbebe, qe jane karrocat 3ne1. Soxholinua ose portbebe-a mund te mbahet dhe ne dore.

Karrocat  cader

Ekzistojne karroca cadra me te medha qe kane dhe rrota te medha, te lehta ne levizje, por jo dhe ne terheqje. Lloji tjeter I karrocave cader eshte ideal per femijet ne moshe te rritur, jane me te lehte dhe kane rrota shume te kollajshme ne manivrim. Ideale per udhetime dhe traktike per transport. Kur bleni nje karroce kontrollojeni ne qofet se kane…. per te mbrojtur femijen nga dielli.

Karrocat per binjake

Keto karroca duhet te jene te rehatshme dhe per femijen qe nga lindja, qe domethene te kete e nivele kontrolluese. Ekzistojn karroca qe uleset e tyre jane ngjitur, qe bejne me te gjere dhe me te rende ne kalimin e cdo lloje dere, prandaj jane me praktike karrocat qe uleset I kane njera pas tjetres.

Cfare aksesoresh jane te nevojshem per nje karroce ?

Aksesoret nuk jane dhe aqe te rendesishem, por mund te jene praktik. Ato blihen vacant, n evaresi te deshires se klientit.

Cadra

Perdoret si shtese tek karrocat cader te cilat nuk e kane shtresen  e siperme. Mund te gjinden ne shume lloje, ngjyre dhe dizenjo.

Lojerat qe mund te vendosen tek karroca

Ato nuk jane te nevojshme, por mund te behen te pelqyeshme per femijen gjate nje shetitjeje te gjate. Para mbylljes duhen hequr qe te evitojme veshtiresi gjate mbylljes.

Canta

Ne rast se nuk e keni fituar canten me karroce, duhet patjeter ta siguroni nje te tille, sepse jane te domosdoshme.